Tid: 10 min. + 10-12 min. ovntid
Opskriften giver til: 16-18 scones
Du skal bruge
- 1 clementin
- 4 dl hvedemel
- 1 tsk bagepulver
- 2 knsp salt
- 50 g smør
- 1 1/2 dl mælk
- 1 æg til pensling
Clementincurd (ca. 4 dl):
- 2 clementiner
- 4 æggeblommer
- 1 1/2 dl sukker
- 1 spsk friskpresset citronsaft
- 100 g blødt smør
Pynt:
- mandelsplinter
Sådan gør du
- Clementincurd: Skyl clementinerne i lunkent vand. Riv skallen, og pres 1 dl saft fra. Bland clementinsaft, æggeblommer, sukker og citronsaft i en kasserolle. Kog under omrøring, til cremen eller curden tykner.
- Tag kasserollen af blusset, og tilsæt smørret i små stykker. Rør eller pisk, så smørret smelter med det samme. Rør clementinskallen i, og lad curden køle af. Og lad den stå i køleskabet, til den skal serveres.
- Miniscones: Stil ovnen på 250 grader. Skyl clementinen i lunkent vand, og riv skallen
- Bland clementinskal, mel, bagepulver og salt. Tilsæt smørret, og smuldr det sammen. Hæld mælken i, og ælt hurtigt sammen til en dej.
- Rul dejen ud til en ca. 3 cm tyk plade, og stik dej-cirkler på ca. 5 cm i diameter ud. For eksempel med et lille glas. Placér de udstukne cirkler på en bageplade med bagepapir.
- Pensl med pisket æg, og pynt med mandelsplinter. Bag midt i ovnen 10-12 minutter. Afkøl under et viskestykke på en rist. Og servér dine scones med clementincurd – og en kop te til.
Opskriften er tidligere bragt i Magasinet Liv d. 6. maj 2020.