Forfatter Jesper Stein, romanen Ædru
Forfatter Jesper Stein (57).© Klaus Holsting

Jesper Stein: “Hvis det ikke er et farvel til alkohol, bliver det et ­farvel til livet”

Forfatter Jesper Stein er ikke nærig med sig selv, når han skriver om den pris, det har at drikke. Og blive ædru. Vi mødte ham i skrivefasen.

24. marts 2022 af Johanne Luise Boesdal

Hvis jeg ikke lavede dette interview, ville jeg … 

“Skrive videre på en tekst om at være stoppet med at drikke, men stadig ikke at have fundet formen på det nye liv. Den fase, hvor du ved, at hvis det ikke er et farvel til alkohol, så bliver det et farvel til livet på sigt.

Litteraturen er fuld af beskrivelser af mænd, der drikker sig fra sans og samling, men der er ikke så mange beskrivelser af den mellemfase, hvor du er ædru, men endnu ikke har fundet det liv, du hviler i. Det har jeg prøvet at skrive om. Lad os se, hvad det bliver til. 

(I dag ved vi, at det blev til romanen Ædru, som høster gode anmeldelser, red.)

Derudover har jeg gang i en spændings- og kærlighedsroman, der foregår i 1944 under folkestrejken på Nørrebro i København, som var et meget dramatisk sted under Besættelsen,” fortalte Jesper Stein i Magasinet Liv i foråret 2021.

For tiden undrer jeg mig over … 

“Hvor indlysende det er for mig i dag, at vi skal tale om ligestilling og ­anerkendelse og respekt for kvinder. Og hvor indgroet det har været hos mig, at det ikke har været en nødvendighed for bare 20 år siden.

Jeg undrer mig i bagklogskabens lys over, at vi ikke har kunnet se det tydeligere, og jeg glædes over, at det ikke bare er en flygtig bevægelse, men derimod et ønske om forandring, der har spredt sig til flere områder end bare #Metoo, men i dag også handler om ligeløn og ligestilling mellem kønnene i et bredere perspektiv.

Der har været indlysende uretfærdigheder, indlysende krænkelser, indlysende diskrimination mellem kønnene. Jeg har fire døtre, så det er noget, jeg tænker en del over,” siger Jesper Stein. 

Forfatter Jesper Stein, romanen Ædru
Forfatter Jesper Stein skriver om at blive ædru. © Klaus Holsting

Jeg har med alderen lært om kvinder … 

“At du skal lytte til dem. Jeg har som mange mænd troet, at jeg skulle fikse alle problemer, og er faret ivrigt frem med en analyse af pro­blemet, fulgt op af et ‘nu skal du bare høre, hvad du skal gøre’.

Med alderen har jeg forstået, at det ikke er min rolle.

Min rolle er at lytte og vente, til min partner eller min veninde eventuelt selv giver udtryk for, at hun gerne vil høre min mening. Og indtil hun gør det, skal jeg tie stille. Det er ikke helt nemt for mig, for det ligger så dybt i mig, at jeg gerne vil fikse problemerne,” indrømmer Jesper Stein.

Øjeblikslykke for mig er … 

“når jeg har mine fire børn samlet omkring mig. Jeg har en datter på 24 år, en på 14 år og tvillingedøtre på syv, så det er ikke altid, de er hos mig sam­tidig af indlysende årsager.

Men når jeg har dem samlet hos mig, og vi kan mærke hin­anden, så har jeg en dyb følelse af lykke,” siger Jesper Stein.

Det seneste, jeg har lært om mig selv, er … 

“At jeg selv er herre over en del problemer og konflikter. Jeg har jo et valg i rigtigt mange situationer. Om jeg vil lade mig tynge ned og overmande af mine følelser. Eller om jeg vil sige, at det der kan jeg ikke gøre noget ved, og så vende det ryggen.

Jeg er ikke offer for mine følelser, men jeg har en mulighed for at vælge, hvordan jeg vil reagere i en given situation,” siger Jesper Stein.

Forfatter Jesper Stein, romanen Ædru
Sådan ser Ædru ud.© PR

Magasinet Liv anmelder Jesper Steins roman Ædru:

Vores boganmelder, Caroline Rutter, blev overasket over og overrumplet af Jesper Steins roman Ædru, som hun giver 5 flotte stjerner i Magasinet Liv, hvor hun blandt andet skriver: 

“En hård roman om at få sine følelser igen. Velkommen til et nyt liv uden alkohol og til at kunne mærke, at du har gjort dine elskede ondt, at du har svigtet dem og brudt deres tillid. Nu lærer du, at du ikke skal sige, at du FÅR et tilbagefald (ups!), det hedder at TAGE et tilbagefald, for det er dit eget ansvar (av!). 

Det er også tid til et opgør med de højtbesungne romaner, som er oder til alkoholens bløde tåger og en virkelig stærk roman om en samfundssygdom.”

Jesper Stein, Ædru, Politikens Forlag, 224 sider, 250 kr.

Artiklen er tidligere bragt i Magasinet Liv i juni 2021.

Jesper Stein (57)

  • Er over 17 år blevet far til fire døtre.
  • Er forfatter og kendt for sine indtil videre seks krimiromaner om politimanden og antihelten Axel Steen, som han modtog De Gyldne Laurbær for i 2016. Den første om Axel Steen udkom i 2012. I 2020 udkom hans roman Rampen, om sin opvækst og sine forældres skilsmisse, og om hvordan man lever med sin barndom som voksen. Er uddannet journalist og har arbejdet som sådan på Jyllands-Posten.
  • Har skrevet romanen Ædru, om den succesrige krimiforfatter Jesper(!), som skal stoppe med at drikke.

Du vil (garanteret) også kunne lide